سایت فرهنگی دینی خبری و دانلود،دانلود آهنگ،مسایل دینی،مسایل شرعی،اسلام،اخبار فرهنگی،اخبار هنری،اخبار سیاسی،سایت الحمات

ارائه روشی جدید و کاربردی برای القای دیابت نوع دو در مدل حیوانی

شبستر خبر – shabestarnews.ir

به گزارش شبسترنیوز، مقاله دکتر توحید وحدت­‌پور با عنوان «یک پروتکل جدید برای القای دیابت نوع دو و اثرات هیدروکورتیزون بر سیگنالینگ سلول­‌های بتا در موش آزمایشگاهی» که حاصل نتایج یک مداخله تجربی پایلوت برای مطالعات آتی در زمینه پیشگیری از بروز دیابت است در مجله Current Chemical Biology که در زمره مجلات بین ­المللی نمایه شده در Scopus و PubMed است به چاپ رسید.

در این تحقیق، پس از بارها آزمون و خطاهای تجربی، نتایج به نقطه قابل اتکایی رسید و از جنبه‌­های مختلف از جمله سطوح گلوکز، انسولین، GLP-1، DPP-4 وAKT2 ، مقاومت به انسولین در سلول­ها ایجاد شد که دارای الگوی دیابت نوع دو بود.

پژوهش با معرفی پروتکل نوین القاکننده دیابت نوع دو، به روش شیمیایی تزریق دُزهای کم چندگانه افزایشی استرپتوزوتوسین (IMLDS) که تسهیل­‌کننده تحقیقات آتی در زمینه دیابت نوع دو خواهد بود، اثرات استرس القایی به وسیله تزریق دُزهای مختلف هورمون کورتیزون در بروز دیابت نوع دو را در این پروتکل جدید نشان داد.

دکتر حمید محمودپور دانش آموخته دکتری حرفه­‌ای دامپزشکی و رزیدنت انگل شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، همکار نویسنده مقاله هستند.

توحید وحدت‌­پور استادیار فیزیولوژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر و پژوهشگر دوره فوق دکتری دانشگاه علوم پزشکی تبریز با چاپ و ارایه بیش از ۶۵ عنوان مقاله در مجلات و همایش­‌های معتبر بین ­المللی، یکی از اعضای هیات علمی فعال دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر در حوزه پژوهش است.

خبر ارائه روشی جدید و کاربردی برای القای دیابت نوع دو در مدل حیوانی در پایگاه اطلاع‌رسانی شبستر خبر پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.