سایت فرهنگی دینی خبری و دانلود،دانلود آهنگ،مسایل دینی،مسایل شرعی،اسلام،اخبار فرهنگی،اخبار هنری،اخبار سیاسی،سایت الحمات

بندرگز؛ شهر فانوس دریایی و ساحل آرام خزر + تصاویر

بندرگز؛ شهر فانوس دریایی و ساحل آرام خزر + تصاویر

دسته بندی : الحمات تاریخ : پنج شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۷

بندرگز، دروازه ورودی به استان گلستان است، شهرستانی هزار رنگ؛ با ساحلی زیبا و جنگل‌های پوشیده از درختان هیرکانی، مردمی مهمان‌نواز که میزبانان شایسته‌ای برای مسافران و گردشگران نوروزی هستند.

به گزارش گلستان ما به نقل از تسنیم، شهرستان بندرگز در منتهی‌الیه غربی و در فاصله ۴۴ کیلومتری غرب گرگان مرکز استان گلستان واقع شده است. این شهرستان با وجود جاذبه‌های گردشگری مانند دریا، جنگل و اماکن تاریخی می تواند یکی از مقاصد سفر گردشگران و مسافران نوروزی باشد.

بندرگز، از دوران قاجار و زمان محمدشاه با احداث یک انبار بزرگ کالا توسط روس ها به عنوان قطب مهم اقتصادی تجاری منطقه استرآباد شد. مدتی بعد در اوایل حکومت ناصرالدین شاه این شهر با احداث یک اسکله چوبی و شعبه بانک استقراضی از یکسو با گرگان، دامغان، شاهرود، مازندران و تهران و از سوی دیگر با باکو و هشترخان آستارا خان روسیه ارتباط برقرار کرد.

نفوذ روس‌ها در این شهر به قدری بود که حتی در زبان و فرهنگ مردم بندرگز و گاهی آثار آن در زبان بومی منطقه دیده می شود. اما این شهرستان علاوه بر سابقه تاریخی که می توان در گشت و گذار در شهر به سوابق و پیشینه آن دست یافت، دارای مراکز دیدنی از جمله اسکله توریستی، ساحل دریا، چشمه قلقلی، توسکا چشمه، چشمه بلبل، جنگل باغو، جنگل وطنا، خلیج گرگان، سیکاپل، جرکلباد، امامزاده حبیب الله و امامزاده سفید چال و غیره است.

1397010610571844713727534 - بندرگز؛ شهر فانوس دریایی و ساحل آرام خزر + تصاویر

این شهرستان در زمینه صنایع‌ دستی بندرگز مانند گلیم‌بافی، نمدمالی و سوزن‌دوزی نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد.

بندرگز در دو سوی شمال و جنوب دارای جذابیت های گردشگری است. در ضلع شمالی این شهرستان خلیج گرگان و شبه جزیره میانکاله واقع شده، این محدوده علاوه بر این که پناهگاه حیات وحش میانکاله است، یکی از ذخیره گاه های مهم زیست کره نیز به شمار می رود. هم‌چنین این محدوده محل مناسبی برای فعالیت های تحقیقاتی در زمینه پرندگان و آبزیان است.

مجتمع ساحلی بندرگز نیز موقعیت قابل توجهی از نظر جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد. در ضلع جنوبی هم در میان جنگل های پهن برگ تفرجگاه هایی وجود دارد که از جذابیت های منحصربه فردی برخوردار است. از جمله آن ها چشمه قلقلی است که در ۲۰ کیلومتری جنوب شهر بندرگز و در عمق جنگل وطنا واقع شده و دارای یک راه ارتباطی شوسه از گز به رادکان است و توسکاچشمه با آبی زلال، خنک و گوارا، در محلی با چشم اندازهای طبیعی زیبا و روستاهای کوهستانی با مردمانی پرشور و خون‌گرم واقع شده است.

1397010610561634213727504 - بندرگز؛ شهر فانوس دریایی و ساحل آرام خزر + تصاویر

جاذبه‌های طبیعی شهرستان بندرگز

این شهرستان به علت پایین بودن از سطح دریا فاقد هر گونه بلندی بوده و کاملاً هموار و جلگه‌ای است. مهم‌ترین منابع آبی برای جذب گردشگران و مسافران در استان گلستان، دریای خزر و سواحل زیبای آن با چشم اندازها و مناظر بسیار بدیع، دلنشین و دیدنی است.

1397010610574746313727544 - بندرگز؛ شهر فانوس دریایی و ساحل آرام خزر + تصاویر

دریای خزر از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بسیار زیادی در زمینه بهره‌برداری‌های گردشگرانه برخوردار است که در نوع خود شاید کم‌نظیر باشد. سواحل و کرانه‌های دریای خزر در پیوند با جلگه سرسبز و کوه‌های بلند سر به فلک کشیده البرز از دیدنی‌ترین و جالب‌ترین نقاط استان است. ساحل زیبا و آرام بندر گز در حاشیه دریای خزر و در فاصله ۳ کیلومتری شمال جاده تهران – مشهد واقع شده و امکانات تفریحی و اقامتی و رفاهی مناسبی برای استراحت و استفاده بازدیدکنندگان دارد.

رودهای فصلی متعددی که از کوه های البرز سرچشمه می گیرند در بندرگز جریان داشته که در انتها به دریای خزر می‌ریزند. از این رودخانه‌ها می‌توان به نوکنده، جفاکنده، گز، ول افرا و وطنا اشاره کرد.

فانوس دریایی

بندرگز در گذشته با نام‌های کناره یا قصه کناره بعنوان ساحل شهر استرآباد محسوب می شد و هم‌اکنون آثار تاریخی با قدمت بیش از ۵۰۰ ساله می توان در این منطقه مشاهده کرد.

1397010610554751313727494 - بندرگز؛ شهر فانوس دریایی و ساحل آرام خزر + تصاویر

یکی از آثاری که تاریخ شهر را حکایت می‌کند "فانوس دریایی" برج مانندی است که در زمان قاجار توسط روس‌ها در ساحل بنا شد که قدمت این اثر نشان از پویایی شهر در آن زمان داشته است و در واقع راهنمای کشتی‌ایی بوده که برای صادرات و واردات به خلیج گرگان می‌آمدند و در سواحل بندرگز لنگر می‌انداختند.

امامزاده حبیب الله نوکنده

این امامزاده در هشت کیلومتری غرب بندرگز در مجاورت راه آهن سراسری واقع شده است. در مورد شجره امامزاده حبیب الله نوکنده همگان متفق القولند که وی از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) است.

از تاریخ تولد و وفات او اطلاع چندانی در دست نیست. احداث مقبره آن حضرت پس از خواب نما شدن برای یکی از زنان متدینه منطقه و اظهار این که قبرم در کنار عصایی است که این عصا اکنون به صورت یک درخت زیتون در آمده است صورت گرفته و قدمت تاریخی آن به ۸۰۰ سال پیش می رسد.

پارک جنگلی باغو

این پارک در ضلع جنوب شرقی شهرستان بندرگز قرار دارد و یکی از مکان‌های جذاب برای گردشگران و مسافران است.

در این پارک زیرساخت‌های موردنیاز برای حضور گردشگران از جمله راه دسترسی، آب، برق، پارکینگ، سکوی نشیمن، استراحتگاه، سرویس‌های بهداشتی و غیره مهیا شده است.

جنگل جهان مورا

جنگل های "جهان مورا" از دیگر جاذبه‌های طبیعی این شهرستان محسوب می‌شود. این عرصه‌های جنگلی از بی‌نظیرترین قابلیت‌های طبیعی کشور است که در قسمت جنوبی شهرستان در دامنه شمالی البرز قرار دارد.

تنوع زیاد گونه‌های درختی و بوته‌های گیاهی همراه با پیچک، ویژگی دوگانه باتلاقی و جنگلی از مهم‌ترین ویژگی‌های مناطق جنگلی این شهرستان است.

1397010610551060313727484 - بندرگز؛ شهر فانوس دریایی و ساحل آرام خزر + تصاویر

سه شنبه بازار

یکی از اشکال داد و ستد مردم در این بخش که به وجود آمده بازار هفتگی است که در روزهای سه شنبه هر هفته در بندرگز برپاست. نخستین بازار هفتگی در بندرگز در در سال ۷۱ در خیابان شهید امیر لطیفی دایر شده بود.

در این بازار که در مکان خاصی برپا می‌شود افراد شهر و روستا جهت عرضه یا تهیه کالا مورد نیاز جمع می‌شوند به گونه‌ای که معمولا جمعیت در این بازار موج می‌زند. تمایل و رغبت مردم به خرید و فروش در بازار هفتگی بیشتر به خاطر عرضه کالاهای متنوع مورد نیاز مردم با کیفیت های مختلف که در دسترس قرار می گیرد و طبعا حق انتخاب فراهم می شود، است.

اسکله و بازارچه ساحلی

ساحل زیبا و آرام بندرگز در حاشیه دریای خزر و در فاصله ۳ کیلومتری شمال جاده تهران – مشهد واقع شده است. این ساحل از سال ۱۳۸۷ بعنوان منطقه نمونه گردشگری معرفی شد. از آب‌هاى نزدیک سواحل مى‌توان براى شنا، قایقرانى و اسکى روى آب استفاده کرد.

بنابراین دوستداران ورزش‌هاى آبى مى‌توانند در این منطقه علاوه بر استفاده ازهواى مطبوع بهارى و آفتاب به ورزش‌هاى آبى مورد علاقه خود در فصول بهار و تابستان بپردازند.

1397010610581116013727554 - بندرگز؛ شهر فانوس دریایی و ساحل آرام خزر + تصاویر

همچنین بازارچه‌ای نیز در غرفه های متعدد با اجناسی رنگارنگ در ساحل وجود دارد که می تواند میزبان علاقه‌مندان باشد. علاوه براین فروشگاه، آلاچیق، پارک کودک، امکانات تفریحی و اقامتی و رفاهی مناسبی برای استراحت و استفاده بازدید کنندگان دارد.

گردشگران و مسافران نوروزی که وارد استان گلستان می‌شوند می‌توانند با حضور در این شهر ساحلی لذت دیدن ساحل و جنگل و آثار طبیعی و تاریخی را تجربه کنند.

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 1
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.